Norton CEVC Primary School
Menu
Google Translate
Google Search
Home Page

Governor List of Attended Meetings 2020-21

NORTON CEVCP SCHOOL GOVERNING BODY 2020-21

 

CATEGORY OF GOVERNOR

NAME

CHAIR OF COMMITTEE

ELECTED BY

COMMITTEES

INDIVIDUAL RESPONSIBILITY

DATE OF APPOINTMENT

TERM OF OFFICE

ENDS

ATTENDANCE 2020-21 via Zoom

Chair

Co-Opted

Mr Paul Marshall

 

Governing Body

Learning & Achievement

Pupil Discipline

Appeals

Finance/Premises Personnel and Communications

English

Safeguarding

LAC and CIC

GDPR

 

01.05.2015

30.04.2023

18.11.20

10.03.21

09.06.21

 

Vice Chair

Foundation Governor

Mrs Helen Firth

Chair of Headteacher’s Appraisal (from November 2015)

Diocese

 

 

Learning & Achievement

Pupil Discipline

Appeals

Headteacher Performance Review

Mathematics

 

03.08.2015

02.08.2023

18.11.20

10.03.21

09.06.21

LA Governor

Mr Brian Aket

 

Local Authority

Finance/Premises Personnel and Communications

Hearings

Community Liaison

Geography

01.02.2004

31.01.2024

18.11.20

10.03.21

09.06.21

Foundation Governor Ex Officio

Reverend Katherine Valentine

 

Diocese

Finance/Premises Personnel and Communications

Hearings

Pupil Discipline

Headteacher Performance Review

SEN/Pupil Premium

 

27.09.2010

N/A

10.3.21

09.06.21

 

Co-Opted

Governor

Gill McCredie

 

Governing Body

Finance/Premises Personnel and Communications

Pupil Discipline

Hearings

RE and Collective Worship

 

12.10.2020

 

11.10.2024

18.11.20

10.03.21

09.06.21

Co-Opted

Governor

Mr Gavin Philp

 

Governing Body

Headteacher Performance Review

MFL

Health and Safety

 

 

28.10.2019

27.10.2023

18.11.20

10.03.21

09.06.21

Parent Governor

Mr Andy Richardson

Chair of Finance/Personnel/

Premises and Communication (from 4 February 2019)

Parents

Finance/Premises Personnel and Communications

Appeals (reserve)

 

Computing

PE

09.05.2016

08.05.2024

18.11.20

10.03.21

09.06.21

Parent Governor

Mrs Shivani Baily

 

Parents

Learning and Achievement

Mental Health

PSHE

01.03.2019

28.02.2023

18.11.20

10.03.21

09.06.21

Foundation Governor

Rebecca Mabbitt

Chair of Learning and Achievement (from September 2020)

Parent Governor transferred to Diocese

Learning & Achievement

Appeals

 

Science

DT and Art

 

18.04.2017

02.09.2022

18.11.20

10.3.21

09.06.21

Parent Governor

 Tosin Aikomo

 

Parents

Learning and Achievement

EYFS

06.09.2019

05.12.2023

10.3.21

09.06.21

Headteacher

Mrs Lisa Sparkes

 

N/A

Finance/Premises Personnel and Communications

Learning & Achievement

 

18.04.2017

N/A

18.11.20

10.03.21

09.06.21

 

Staff Governor

 

Miss Rebecca Miles

 

Staff

Finance/Premises Personnel and Communications

 

31.03.2017

30.03.2021

18.11.20

10.03.21

09.06.21

 

Staff Governor Miss Courtney Lawrence 

Staff

Replaced Miss Rebecca Miles after her term of office ended.

Finance/Premises Personnel and Communications 27.04.202126.04.2025

09.06.21

Top